Voľkot 2016

Autor: Martin Karvaš | 7.3.2016 o 22:08 | (upravené 7.3.2016 o 22:18) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  427x

Dnes pán prezident ako aj viacero politických predstaviteľov dokázal, že im chýba akýsi komplexný pohľad a politická predvídavosť. Zdá sa, že sa vôbec nepoučili z volieb do VÚC, po ktorých sa stal Marián Kotleba županom BB kraja.

Vina podľa nich padá na 8% voličov, ktorí zrejme stratili rozum keď volili Kotlebu. Nie som zástancom Kotlebu a ani ma neteší, že sa vytvoril priestor na to, aby sa do parlamentu mohla dostať aj takáto strana, ale treba si priznať, že tento výsledok je v prvom rade reflektovaním súčasnej politiky a celkových 23 rokov politického diania.

SMER po 4 rokoch síce stabilného, ale absolutistického vládnutia, v ktorom sa jeho predstavitelia začali cítiť ako nedotknuteľní napriek všetkým kauzám získal "len" necelých 29% (voľby 2012- 44,4%). Pravica sa nedokázala za 4 roky spamätať, o čom svedčí odchod niekdajšej najsilnejšej strany do večných lovíšť, keď SDKÚ pod blúznením Freša získalo dokonca menej hlasov ako KSS a ani toto ho nedonútilo rezignovať. KDH- stálica slovenskej politiky a najsilnejšia pravicová strana volieb 2012, ktorá si dokázala zabezpečiť vždy podporu minimálne 8% v parlamente taktiež skončila(prvýkrát pocítila, že donekonečna sa nedá spoliehať na tradičného voliča).

Po včerajších diskusiách budúcich parlamentných strán som nadobudol pocit, že väčšine z nich stále niečo nedošlo, ako dnes ani pánovi prezidentovi. Kotlebova strana mala v posledných voľbách, len 1,6% podporu. V súčasných 5-násobnú!! Takýto nárast nevysvetlíte tým "lebo migrácia", najmä keď si vládny SMER robil na tomto celkom slušnú kampaň a zviezla sa na tom aj strana Borisa Kollára. Určite táto migračná kríza posilnila aj LSNS, ale nie takým markantným nárastom. Nárast 6,4 % predstavuje vyše 150 000 ľudí. Tí sa nestali zrazu extrémistami, nevyholili si hlavy a nezačali nosiť zelené tričká. Predpokladám, že podstatnú časť týchto ľudí tvoria predovšetkým dezorientovaní voliči, frustrovaní z doterajšieho politického diania. Ak si pozriete mapu znázorňujúcu podporu Kotlebu v jednotlivých častiach, tak zistíte, že jeho podpora nebola postavená len na dvoch silných krajoch. Dokonca v Bratislave, v centre kaviarenských intelektuálov dosiahol viac ako 4 percentá! 

http://volby.sme.sk/parlamentne-volby/2016/vysledky

 

To ako sa prezident a niektoré budúce parlamentné strany stavajú k tomuto faktu v súčasnosti mi pripomína situáciu po víťazstve Kotlebu vo voľbách do VÚC. Teda absolútna izolácia a dištancovanie sa od Kotlebu. Nevravím, že strany majú s ĽSNS spolupracovať, alebo s ňou musia súhlasiť (to, že odmietli ísť s Kotlebom do koalície je v poriadku), ale strany, ako aj prezident by mali rešpektovať, že LSNS bola zvolená legitímne 8% voličov (vyše 200 000), čo je celkom vážna politická sila. A ak  prezident neprizve aspoň zo slušnosti všetkých zástupcov strán k rokovaniu, čo neurobil a ostatní politickí predstavitelia nebudú rešpektovať tento fakt, ale budú sa tváriť, že táto strana tam ani nie je a jej voliči sú len "podľudia", tak sa veľmi ľahko môže stať, že budúce voľby naberie LSNS ešte väčšiu silu.

Prečo? Lebo ak len naznačíte, že 200 000 voličov je nesvojprávnych, pretože si vybralo ako si vybralo, tak tým podkopávate zmysel demokratických volieb. Najmä keď poučujú tí, ktorí mali najväčší vplyv na politiku za posledné roky a teda sú príčinou toho, že strana Mariána Kotlebu je po voľbách 2016 v parlamente. Buď neakceptujete výsledky celých volieb, alebo ich akceptujete všetky. Kotleba momentálne nemá šancu dostať sa do vlády, ale ignorancia a neakceptovanie faktu, že sa dostal do parlamentu a predovšetkým toho prečo to zašlo až sem, môže pridať tejto strane ďalších frustrovaných dezorientovaných voličov, čo nie je v prípade predčasných volieb, ktoré nám hrozia vôbec nereálne, keďže zatiaľ táto situácia vyzerá veľmi komplikovane a diskusie o koalícii vyzerajú ako rozhodovanie chlapcov na ihrisku, že kto s kým bude a ak sa nezhodnú, tak žiadny futbal nebude. Malý Marián si zatiaľ bude strieľať na bránu. To, že bude Kotleba úplne izolovaný a ignorovaný a nikto z ostatných strán nevytvorí reformnú vládu bude len vodou na jeho mlyn, lebo on nebude mať čo pokaziť, pôjde si naďalej svoje a bude len zbierať hlasy...

Kotleba bude reálnym problémom až vtedy, ak neprestaneme ignorovať skutočnú príčinu jeho obrovskej podpory.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?