R. Bezák: prišiel o úrad arcibiskupa, stal sa symbolom.

Autor: Martin Karvaš | 14.7.2013 o 15:59 | (upravené 14.7.2013 o 16:05) Karma článku: 13,84 | Prečítané:  1797x

Prípad Róberta Bezáka rezonuje v médiách už celý rok a ja som mal za každým potrebu vyjadriť sa k tejto téme, alebo presnejšie povedané nespravodlivosti. Keďže sa toho toľko popísalo a objavili sa aj názory, s ktorými som sa stotožňoval, tak som to nepovažoval za potrebné. No tento krát,  najmä keď R. Bezák oznámil na Pohode, že pravdepodobne odíde zo Slovenska(absolútne sa mu nedivím), tak som sa rozhodol vyjadriť aj ja svoj názor a povedať, čo si o tomto celom divadle v réžii cirkvi myslím ja a možno aj väčšina z vás.

 

R. Bezák bol síce katolíckym arcibiskupom, ale tento problém sa nedotýka len katolíkov, pretože je to principiálny problém dotýkajúci sa všetkých spoločenských oblastí a každého  z nás. Je to obraz o tom, ako to funguje nie len na Slovensku, ale aj vo svete, pokiaľ je niekto nepohodlný. Tento model, keď je odstránený  schopný človek s vlastným názorom a ľudskosťou, ktorý chce urobiť realitu z prázdnych slov o dobre, spravodlivosti, slobode, či Bohu, ktoré tak veľkoryso a oduševnene používajú  všetci politici, duchovní a mocní tohto sveta, nie je ničím novým.  Používal sa za socializmu a používal a používa sa aj teraz v kapitalizme.

 

Ja osobne som bol vychovaný v katolíckej viere, aj keď kostol pre mňa už dávno nie je miestom, kde by som uspokojoval svoje duchovné potreby, preto tam už ani nechodím. Už dávno som dospel k tomu, že to nie je o tom či ste ateista, žid, moslim, alebo kresťan. Pokiaľ ste správny človek a snažíte sa konať dobré veci, tak je úplne jedno ako nazvete to, čomu veríte. Hodnota vášho života nie je v premodlených hodinách a presedených dňoch  prvých laviciach kostola. Slová ostanú len slovami pokiaľ ich nepodložíte činmi. V každom náboženstve nájdete ľudí s hodnotnými myšlienkami a slobodnou cestou uvažovania, ktorí sa nesnažia konzervovať a byť sa do hrude, že my sme tí jediní pravoverní. Práve naopak snažia sa spájať a dávať význam tomu skutočne dôležitému. A jedným z takýchto ľudí je pre mňa aj R. Bezák. Nemal som tú česť spoznať ho osobne, ale mám potrebu zastať sa tohto človeka a podporiť ho v tom, že to čo robí je správne.  Je mi zmýšľaním, prístupom a ľudskosťou veľmi blízky. Nie je to žiadny karierista a to čomu sa venuje neberie ako povolanie, ale poslanie. Moje uznanie si získal tým, ako sa k situácii ohľadom jeho odvolania postavil. Neohol chrbát, pretože vie a stojí si za tým, čo je skutočne správne a nie čo je správne len pre niektorých kardinálov v Ríme a ich machinácie. Práve preto ma to nesmierne mrzí a irituje, že sa vedie(ako je to už pravidlom)diskreditačná kampaň voči niekomu, kto chce skutočne konať správne veci a nehľadí pritom na svoje osobné zisky a stratu postavenia.

 

Pozitívne na tom celom je aspoň to, že má väčšinovú podporu ľudí a médií, ale ani to nestačí. Vatikán sa správa vrcholne arogantne a pokrytecky, keďže ignoruje odpovede na jeho listy.  Pochybujem, že sa k pápežovi dostal okrem jeho mena vôbec nejaký jeho list. Zrejme skončili v krbe nejakého kardinála, ktorý chodieva hlásať chudobu v bavoraku. Jeho vina ohľadom pofiderných machinácií v Trnavskej arcidiecéze, ktoré zdedil po predošlom arcibiskupovi Sokolovi, ktorý mal neuveriteľný talent na sporenie(nasporil len zopár miliónov) a lámal rekordy v zakladaní bankových účtov sa absolútne nedokázala a ani k tomu nepadlo žiadne vyjadrenie. Je to ako verejné tabu,  každému kto si vie zrátať 1+1 je jasné, že je nevinný, no oficiálne to ešte nepadlo a zrejme ani nepadne.

 

Ale samozrejme našli sa na neho aj iné zásadné veci na vyčítanie, napríklad to, že chodil do posilňovne a každý kto posilňovňu navštevuje vie, že sa tam nachádzajú aj sprchy, no nikto až do tohto prípadu nevedel, že v cirkevnom chápaní sa to môže posudzovať ako prejav homosexuality. Kto písal toto obvinenie mal asi veľmi dobré skúsenosti s týmito nástrahami. Dokonca si pán Bezák dovolil chodiť po svete aj neformálne a zúčastnil sa Pohody, takáto drzosť. Ale tak čo už, sukne a sutany už nie sú dnes v kurze, veď ani Ježiš nechodil v červenej čiapočke a čiernom rúchu. Prekvapivo chodil v dobovom oblečení, čiže v tom, čo mu bolo pohodlné. Alebo možno urobil chybu v tom, že tým ukazuje viac svoju ľudskosť, než božskosť. Kto vie?  Veď nechodí ani len na aute, ale za to má 3 bicykle a asi tým znižuje status ostatným vysokým duchovným.  No to všetko by sa dalo ešte nejako prekúsiť, ale posadnutie diablom,  to už je závažné obvinenie. Ale už je to raz tak, mať vlastný názor je ako šľahať ohňom na tých, ktorí veľmi dobre vedia prečo ich to páli. Takže takéhoto človeka musíte označiť automaticky za diabla.

 

Tieto rôzne výmysly, ktoré mali byť údajne dôvodom toho, prečo bol nepohodlný som musel spomenúť s veľkou dávkou sarkazmu, pretože je to naozaj smiešne. Praktiky cirkvi sa vraj od stredoveku zmenila, už tu nemáme inkvizíciu a ani sa už neupaľuje na hranici za kacírstvo, či za nepovolené názory a diela. To je pravda, ale posúďte sami...odvolať niekoho na základe takýchto tipov a obvinení, no ja neviem, ale každý rozumne zmýšľajúci človek si povie, že je to choré. Neviem, ale trochu mi to pripomína praktiky za procesov s buržoáznymi nacionalistami, kňazmi a podobne počas socializmu: vina je už dokázaná, ty to len podpíš. Čo je ešte viac choré, je postoj cirkvi na Slovensku. Samozrejme myslím si a verím, že v cirkvi je veľa ľudí podobne zmýšľajúcich ako R.Bezák, ktorí mu otvorene, či inou formou vyjadrujú podporu, takže nechcem to generalizovať. Ale ako som vravel, tých, ktorých to bude páliť vedia prečo ich to páli, pretože to ako sa zachovali isté kompetentné osoby je fakt pokrytecké. Všetci mali asi jeden vzor a to svätého Petra a jeho kohút tu kikiríka už celý rok. Podľa mňa by mali vyradiť zo svojich kázni slová ako spravodlivosť, bratstvo a pomáhaj blížnemu svojmu. Nie, že len sa nezastali arcibiskupa R. Bezáka, ale doslova to odignorovali a ak sa aj vyjadrili, tak ich vyjadrenia boli dosť politické, čiže stáli za starú belú. Žiadna kolegialita ale karierizmus, ktorý neobišiel ani cirkev. Keby konali skutočne to, čo kážu, tak sa takto nezachovajú. Nechcem tým povedať, že nekonajú aj dobré veci, ale ak sa zachovali v tak zásadnej veci týmto štýlom a ak budú vo vedení cirkvi stáť ľudia, ktorí sú príliš dogmatickí a držaním jazyka za zubami si hrejú svoje teplé miestečko, tak to nikdy nebude o viere a podstate života, ale bude to len divadlom a sebaklamom...

 

Na záver chcem poukázať aj na pozitívnu vec  v celej tejto situácii, čiže nájsť aj v zlom niečo pozitívne, ako to už aj Róbert Bezák neraz dokázal. Totiž dokým bol arcibiskupom v Trnave, tak z jeho hodnotného postoja a prístupu čerpali najmä ľudia z okolia Trnavy, takto sa dostal do povedomia celého Slovenska a nie len tu. Síce prišiel o úrad arcibiskupa, ktorý mu za takýchto podmienok nebude už asi nikdy navrátený, ale stal sa niečím oveľa dôležitejším, stal sa symbolom dobrej veci. Takže Róbert Bezák môže odísť kdekoľvek, no symbol toho čo zanechal pretrvá...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?