Piatkový protest a odkaz policajtom

Autor: Martin Karvaš | 12.3.2012 o 15:20 | (upravené 12.3.2012 o 16:39) Karma článku: 10,63 | Prečítané:  1368x

V tomto blogu sa vyjadrím k poslednej piatkovej protestnej akcii Gorila, na ktorej som sa samozrejme zúčastnil a mal som možnosť sledovať aj zásah polície. Možno ste už počuli, čítali a videli viaceré vyjadrenia ľudí k tejto téme, ale chcem zároveň vniesť aj trošku svojej inšpirácie ako sa  k tomu postaviť.

 

V prvom rade chcem povedať, že nie som zástanca násilných protestov. Odsudzujem takýto útok, či už na policajtov, alebo niekoho iného.  Nehádžem vajcia a ani toaleťáky, aj keď  to nejako radikálne neodsudzujem, pretože je to odôvodnené vyjadrenie pocitov ľudí z toho, čo sa deje a nikomu to neublíži(určite menej ako to, čo použili policajti). Svoje názory a protest však nevyjadrujem, len "lajkovaním" myšlienok, alebo akcií na ktoré ani neprídem. Ak sa už raz označím na akcii, že tam budem, tak tam som. Takže sa pravidelne zúčastňujem týchto akcií, no podporujem ich aj zdieľaním videí na jedinom slobodnom médiu - internete, ktoré v našich "slobodných médiách" neuvidíte. No a verejne vyjadrujem svoj postoj aj prostredníctvom tejto formy - formy blogov.

V piatok, večer  pred parlamentnými voľbami som strávil už klasicky, ako je to už v posledných dvoch mesiacoch v Bratislave zvykom. V médiách však vidíte len vybrané zábery z protestov, ktoré si dovolia okomentovať dosť podstatne skreslenou  účasťou. No hluk, pokriky a davy ľudí nesúce sa po hlavných ťahoch v centre Bratislavy, po ktorých sa neprejdete len tak každý deň a  mávajúci ľudia z okien,  hovoria úplne o niečom inom. Áno, protest Gorila utícha, no hlavne mediálne, čo má vplyv na ľuďí. Stále menšia účasť na protestoch je spôsobená neinformovanosťou a dezinformáciami z médií, ktoré sú takto využívané práve zo strachu z týchto protestov, čo sa im v poslednej dobe aj darí.

Zásah polície pri piatkovom proteste však pokladám zo strany polície za neadekvátny a radikálny. Možno to nepočujete, alebo nečítate prvý krát, ale je to môj názor na základe vlastnej skúsenosti. Prečo to vravím? Lebo som sa zúčastnil na väčšine týchto protestov, takže viem porovnať aká situácia kedy bola. "Milujem" názory ľudí, ktorí sa o tom vyjadrujú parafrázovaním médií, no pritom sa protestu zúčastnili nanajvýš tak "lajkom" na facebooku. Gorilu 2 považujem za najmasovejšiu akciu, kde si to na konci vyžadovalo aj zákrok, pretože tam skutočne ostali skupiny extrémistov, ktoré si tam už riešili vlastné potreby a záujmy. No, ani tam podľa mňa polícia nezasiahla, tak tvrdo, ako to bolo tento piatok. Vyzeralo to ako zásah proti najtvrdšiemu jadru Ultras, alebo pri nepokojoch v Grécku, kde ľudia rozbíjajú výklady a horia autá.  Pritom tento dav tvorili v celku pokojne protestujúci ľudia(mladí, starí, ženy, aj maloletí), ktorí spievali, pokrikovali a hodili nanajvýš tak zopár vajec a toaleťákov. Ak niekomu vadí to slovné spojenie "pokojne protestujúci", tak nech si pozrie protesty v iných krajinách(nejedná sa o krajiny tretieho sveta) a presvedčí sa o tom, aký je rozdiel medzi pokojným a nepokojný protestom. Dlažobné kocky som však nevidel letieť ani ja a to som stál bokom na pahorku pri hrade, takže som mal skvelý výhľad. Ale aby som nekrivdil policajtom, tak videl som letieť aj niekoľko petárd, no vždy to letelo od nejakého jedinca zozadu a takých tam bolo skutočne minimum.

Aj napriek tomuto zásahu si však stojím za názorom, že maska nepriateľa v podobe polície je na tvári ľudí, proti ktorým protestujeme. Viem, že polícia musí znášať pokriky, narážky, slovné útoky a letiace vajcia, čo nie je príjemné a myslím si, že by sa z pomedzi nich našlo veľa takých, čo by radšej s nami stali na druhej strane. No musia počúvať príkazy a chrániť si svoje miesto, pretože za to ich platia. Je to smutné, že tí skutoční vinníci sedia doma v teple a tvária sa akoby sa nič nestalo. A zákon, ktorý by mal postihovať ich, zamestnajú tým, že ho  postavia do ulíc práve proti tým, ktorí majú právo na to, aby  takto nesúhlasne a protestne reagovali.

Preto chcem povedať a dať najavo polícii(verím, že nie len za seba), že aj keď ľudia na nich kričia, hádžu vajíčka atď., tak to nie je vôbec namierené proti ním. Určite by si zakričali a hodili ich do niekoho iného, no ten niekto tam postavil ich...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?