Prečo nepripúšťam existenciu náhody ako takej?

Autor: Martin Karvaš | 24.7.2011 o 17:34 | (upravené 24.7.2011 o 17:47) Karma článku: 4,68 | Prečítané:  1298x

V minulom článku Nechať všetko na osud? Vyhovoriť sa na náhodu, alebo... ? som sa zaoberal ani nie tak problémom, čo je náhoda a osud (ako to aj niektorí pochopili), ale tým, čomu pripísať zodpovednosť za to, prečo je váš život taký, aký je. Avšak nedalo mi, aby som tam nenapísal aj niečo o tom, čo vlastne ten osud je. Na druhej strane náhodu som spomenul len minimálne a zamietol ju. Takže teraz chcem vysvetliť prečo a vynahradiť to vám, ktorí by ste si radi prečítali aj niečo o náhode.

 

Hneď na úvod chcem vyjasniť jednu vec. Niekedy sa stretávam aj s názormi, že celý život dotyčného človeka je osud, ale to, čo sa mu stalo teraz musela byť náhoda. Ak pripustíte existenciu náhody alebo osudu, tak nie je podľa mňa možné, aby existovali zároveň. Buď je jedno, alebo druhé. Vyberte si. Prečo? Pretože osud je niečo predurčené, ako som v predošlom článku spomínal(tam je to širšie rozpísané, ak by ste sa neuspokojili len s touto charakteristikou). Je to proste scenár, ktorý hráme. Ten scenár je napísaný až do konca, ale my nevieme kedy a ako skončí. Čiže je to niečo dané, čo ráta aj s každou zmenou, pretože aj zmeny sú jeho súčasťou a keďže s nimi  počíta, tak nie sú ničím prekvapivým alebo neplánovaným, takže to nie sú nečakané zmeny. Preto, ak veríte v osud, tak nemôžete pripúšťať existenciu náhod, lebo náhoda je v podstate niečo nečakané, neplánované a také niečo v osude samotnom neexistuje. A platí to aj naopak. Ak napr. veríte na osud a vyhráte športku, čo znie ako poriadna náhoda, tak nehovorte, že ste to nečakali, pretože váš osud s tým rátal. Vy ste s tým možno nerátali, ale váš osud áno a keďže ste ho pripustili, tak ste prijali tento plán s tým, že všetko čo sa vám stane, nie je na vás, ale je to jasne naplánované.

Ale vráťme sa k tomu, čo je to ta náhoda. Ako som už spomenul, tak náhoda je niečo nečakané, neplánované, s čím proste nerátate, ale nemôžete to ani vylúčiť. Je to fakt povrchná definícia, ale na filozofické rozpravy tu nie je priestor. V podstate tu priestor aj je, len kto by to potom čítal? Takže sa budem držať stručnosti. Ak by som mal pomenovať náhodu stručne vlastnými slovami, tak je to možnosť- nepravdepodobná možnosť. Uvediem príklad: Vyberiete sa do mesta so zámerom kúpiť si nový sveter. Nezávisle od vás sa do mesta vyberie aj váš známy, alebo známa so zámerom kúpiť si sukňu, vlastne radšej nohavice, keďže je tu aj možnosť známeho. Vy sa v tom obchode nečakane stretnete, čiže ste to nemali vôbec v pláne, ale tiež vylúčiť ste to nemohli. V ľudskom ponímaní je to príkladná náhoda. A ako by to teda vyzeralo, keby to nebola náhoda. Takže vy sa vyberiete do mesta kúpiť si sveter, váš známy, alebo známa nohavice s tým rozdielom, že ste sa dohodli. Čiže očakávate, že sa tam stretnete. Toto už náhoda v ľudskom ponímaní nie je.

Ale keď si to vezmete z pohľadu príčin a následkov, fyzikálnych zákonitosti a podobne, tak to ani v prvom prípade náhoda nebola. Prečo? Vy ste sa síce vybrali do mesta so zámerom kúpiť si sveter a váš známy, alebo známa kúpiť si nohavice. Nie so zámerom navzájom sa stretnúť. No išli ste po svojich trasách, vďaka ktorým ste sa dostali na to isté miesto, nachádzali ste sa tam približne v rovnakom čase a obaja sa poznáte. Takže pokiaľ by vám do tej cesty neprišla nejaká prekážka, tak je logické, že ste sa museli nevyhnutne stretnúť a na tom nie je nič náhodné - vyplynulo to zo situácie, času a priestoru v ktorom ste sa nachádzali. Náhoda je to len vo vašom ponímaní, lebo nebolo vaším zámerom stretnúť toho človeka, ale kúpiť si tu vec, no všeobecne to bolo nevyhnutné. Námietka by mohla znieť, že to ešte nezaručuje nič, keď sú dvaja ľudia v tom istom čase, na tom istom mieste a ešte sa aj poznajú. Nemusia sa navzájom zaregistrovať predsa. Ja súhlasím, ale to už tu máme samotný dôvod, prečo sa tak nestalo a nebola to náhoda - nezaregistrovali sa navzájom. A ak áno, tak je to logické, pretože splnili väčšinu nevyhnutných podmienok preto, aby sa stretli.

Aby som sa vyjadril ešte presnejšie, tak ak ste ma pochopili, že absolútne nepripúšťam existenciu náhody, tak to nie je správne pochopené. Charakterizoval som ju predsa ako možnosť, a ak je niečo možné, tak je absurdné, aby to vôbec neexistovalo. Zhrniem to tak: Podľa môjho názoru náhoda existuje len v ľudskom ponímaní, ale náhoda ako taká neexistuje. Všetko, aj to čo neplánujete je výsledkom príčin, ktoré majú svoje následky. A aká je to "náhoda ako taká"? To je náhoda sama o sebe, vo svojej podstate, bez ľudského zásahu. Takže si myslím, že pokojne môžeme v našom ponímaní používať pojem náhody, ale treba si uvedomiť, že v podstate náhoda ako taká neexistuje - je to len ľudský výtvor.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?