Ja a Peru, môj krátky príbeh (2. zo 4. častí)

Autor: Martin Karvaš | 25.12.2014 o 14:38 | (upravené 1.1.2015 o 21:06) Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1178x

Pokračovanie môjho príbehu bohaté na obrazovú prílohu :)  Predošlá časť:http://karvas.blog.sme.sk/c/371456/ja-a-peru-moj-kratky-pribeh-1-zo-4-casti.html

4. Lima a jej kontrast

Ešte keď sme sa viezli s Matúšom z letiska v taxíku spomínaného taxikára, sledoval som z okna okolité domy a štvrte. Skonštatoval som , že je tu z veľkej časti skutočne bieda, čo som aj predpokladal a očakával. Matúš však len sarkasticky skonštatoval: " Toto? to si ešte nevidel predmestia Limy." Čo presne mal na mysli som dokonale pochopil až o 2 dni neskôr, keď sme sa vydali na náš naplánovaný trip a ja som z okna autobusu sledoval obrovské slumy, kde celé rodiny žijú z niekoľko soles na deň. Býval som však v Kennedyho parku, v časti Miraflores, čo je vyspelá a moderná časť Limy. V tejto časti to bolo skutočne príjemné, bezpečné a pôsobiace tak, že tam zväčša býva stredná trieda a turisti. Miraflores má však moderné časti s výškovými budovami a hotelovými komplexmi svetovej triedy.

5. Peruánsky prime time

Večer predtým ako sme mali vyraziť z Limy do Paracasu, som sa zašiel najesť do miestnej reštaurácie hneď pri hostely. Jedlo bolo ako inak...chutné a lacné. V podniku bola zapnutá telka a dávali v nej (ako som neskôr zistil) veľmi obľúbený program v Peru. Na chvíľu som sa teda zapozeral. Vedel som, že južná Amerika je liahňou telenoviel, vyznávania kultu krásy, kde vymakané telá a plastika sú samozrejmosťou vyššej triedy a televíznych idolov. To čo som však videl na obrazovke ma po chvíľke sledovania priviedlo do pomykova a zároveň pobavilo. Bola to kombinácia Big Brother, Vyvolených, modelingového kastingu, vedomostného kvízu a americkej paródie, kde sa každému ujde kečup na sveter, alebo zmrzlina na hlavu. Táto show totiž pozostávala z dvoch súperiacich tímov zložených  zo ženských a mužských modelingových idolov. Uvádzal to moderátor, ktorý im kládol vedomostné otázky a ak niekto odpovedal nesprávne, musel vojsť do jednej z miestnosti, kde na neho spustili gebuzinu rôzneho druhu :) Celý televízny program som však nesledoval, takže nedovolím si hodnotiť celkovú televíznu produkciu v Peru, ale o tento zážitok som sa nemohol nepodeliť .Práve to ma fascinuje na juhoamerickej kultúre.  Na jednej strane je veľmi konzervatívna, náboženstvo tam má veľkú váhu a na strane druhej je sexualita, kult tela a krásy omnoho výraznejší ako v Európe, či severnej Amerike.

 

6. Fauna na Islas Ballestas

Prvou zastávkou nášho tripu bol Paracas. Je to jedno z miest odkiaľ vyrážajú lode do prírodnej rezervácie Islas Ballestas. Počkali sme kým sa naplní loď ostatnými turistami a vyrazili sme na ostrovy. Počas cesty som si urobil fotku so známym geoglifom Candelabro (svietnik) vytvoreným v mäkkom podlaží  severnej strany polostrova Paracas. Samozrejme najväčšie očakávania som mal od Nazca Lines a Machu Picchu, ktoré ma ešte len čakali a možno práve preto ma ostrovná rezervácia Islas Ballestas tak príjemne prekvapila a fascinovala. Tá nádherná fauna na skalnatých bralách ma úplne očarila. Obrovské množstvo druhov vtákov, pohodlné uškatce leňošiace len tak na skalách. Je neporovnateľné vidieť exotické zvieratá v zoo. Vidíte len akýsi kúsok vytrhnutý z prirodzeného prostredia. Tu to vidíte ako celok a preto to dokážete tak poňať a vychutnať si to. Moje zmyslové receptory pracovali tak  rýchlo ako pracovali cvakajúce fotoaparáty v rukách ostatných nadšencov a mňa. To boli presne pocity, ktoré som prežíval a nedokázala ma vyrušiť ani letka čajok, ktorá zbombardovala náš čln trusom. Akoby zázrakom mňa nezasiahli, zrejme som bol príliš nadšený :)

 

7. Mototaxi

Našou ďalšou zastávkou bolo mesto Ica (Ika), ktoré sa nachádza južnejšie a hraničí s púšťou. Toto mesto na mňa pôsobilo veľmi príjemne, prirodzene a folklórne. Asi tak nejako som si predtým predstavoval tradičné juhoamerické mesto. Mestská katedrála bola plná a slúžila sa v nej akurát omša, ktorá bola predjedlom k slávnosti na hlavnom námestí, kde sa chystalo niečo významné. Čo som však v Lime nevidel, ale v Ice áno, boli tzv. mototaxi. Ja som si ich už však stihol premenovať na motorizované rikše, teda "motorikše." Veľmi mi to totiž pripomínalo dopravné prostriedky z Indie. Niektoré vyzerali  akoby boli podomácky zostrojené a iné zase akoby ich majiteľ pravidelne tuningoval a vylepšoval. Naša ďalšia cesta smerovala do oázy Huacachina, ktorou je mesto veľmi známe. Povedal som Matúšovi, že by som rád vyskúšal mototaxi a tak sme nasadli. Šofér, ktorého som videl len cez nakrivo vyrezaný kruhový otvor v papundekli, bol veľmi príjemný a zhovorčivý. Keď na to šliapol, tak som sa cítil ako v kočiari na motorový pohon a adrenalín mi narastal v priamej úmere s cestou. Štrikovali sme pomedzi autá a autobusy ako žiletka a nikdy som nevedel či máme prednosť, alebo nie. So smrťou v očiach a dobrodružstvo v krvi sme napokon dorazili do Huacachiny. 

 

V nasledujúcich častiach nás ešte čaká Nazca a jej svetoznáme obrazce, ktoré je možné vychutnať si v plnej paráde len z vtáčej perspektívy, pyramídy Cahuachi a cintorín Chauchilla v jej okolí.´Potom sa presunieme podstatne južnejšie do Arequipy, kde som navštívil nádherný kláštor Santa Catalina. Tak navštívime turisticky rušné mesto Cusco a zlatým klincom bude samozrejme Machu Picchu :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?